peníze

Tyto knihy o výchově by měl přečíst každý rodič, radí psychologové

Příklady ze života i praktické návody.

Ať už trénujete dítě na nočník, řešíte jeho noční strachy a návaly zlosti, nebo jej učíte empatii a trpělivosti, je jisté, že jako rodič potřebujete jedno: odpovědi na otázky, které se vynořují téměř bez přestávky.

Proto JSME vyzvalo Slovenské psychology, aby sestavili seznam knih, který pomůže rodičům zorientovat se v mnoha výzvách a potížích, které výchova dětí denně přináší. Nabízíme vám je i s komentáři psychologů.

Martina Kuisla

(Školní psycholožka, Dunajská Lužná)

Děti jako výzva – R. Dreikurs, a kol. (2012, Adlerovská psychoterapeutická společnost)

Vysvětluje, co se děje v hlavě dětí, když „neposlouchají“ a na reálných příkladech a situacích ze života poskytuje užitečné intervence na řešení mnoha výchovných problémů, s nimiž se rodiče denně setkávají.

Je úžasně ilustrující, v příkladech ze života najdete chyby, které běžně děláme a také návod, jak je zvládnout užitečnější.

Respektovat a být respektován – P. Kopřiva a kol. (2008, Spirála)

Tato kniha naučí rodičů jak se respektujícím a rovnocenným přístupem s dětmi mluvit, zvládat emoce, ale také nahradit tresty a pochvaly efektivnějšími způsoby motivace, abychom je vedly k odpovědnosti a vytváření vlastních hodnot, kterými budou žít.

Považuji ji za „bibli“ každého (nejen) rodiče, protože je to skutečně praktický návod, který se dá vyfotografovat, vylepit na lednici a denně zkoušet.

Viktor kříže

(Speciální pedagog, psycholog, koordinátor školních podpůrných týmů, Bratislava)

Nenásilná komunikace v praxi – M. Rosenberg (2020, Portál)

Je to světoznámá kniha žáka Carla Rogerse, zakladatele humanistické psychologie a její aplikování na vztahy, komunikaci a konflikty.

Marshall byl mediátor mnoha světových konfliktů v Íránu, Africe, Jugoslávii. Knihu miluji proto, že jde do skutečné hloubky problematiky, vztahů, prožívání a potřeb člověka bez ohledu na roli rodiče, žáka, učitele.

Snadno čitelná kniha, jedna z mnoha o tomto tématu, je psána lehkou, každodenní řečí.

Výchova se nedá dělat tak, že si člověk chytí nějaký problém a chce ho vyřešit. Potřebuje sáhnout hluboko do svého prožívání, pocitů a potřeb a umět to vyjádřit nenásilně „žirafou“ řečí namísto šakalieho jazyka, který běžně používáme.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat