peníze

Aukce nemovitostí: jsou skutečně tak výhodné?

Slovo aukce pochází z latinského augēre, tj. „zvýšit“ či „zvětšit“. V současnosti si každý spojí slovo aukce s portálem Aukro, případně s prodejem uměleckých děl. Na realitním trhu ale existují také aukce nemovitostí, které v posledních letech nabraly na značné popularitě. Jsou ale aukce nemovitostí skutečně tak výhodné, jak realitní kanceláře inzerují?

více v článku...

Kdy se vám aukce nemovitosti vyplatí

Na první pohled to vypadá báječně – nadšení prodávající jásají nad částkou, za kterou se jim jako by zázrakem podařilo jejich nemovitost prodat. „Byt jsme nabízeli za dva miliony a nakonec máme z aukce miliony tři.“ To je jistě důvod k radosti.

V principu není aukce nemovitosti vůbec špatný nápad, zvláště pak v oblastech, kde je nemovitostí nedostatek a zájemci se doslova předhánění, kdo nabízenou nemovitost získá pro sebe. V takovém případě je aukce vlastně férovou nabídkou pro zájemce. V případě, že má člověk o koupi dané nemovitosti vážný zájem, je nutné za ni pořádně zaplatit. Tato forma je pak samozřejmě výhodná i pro prodávající, kteří z takovéhoto prodeje vytěží maximum.

Prověřte si firmu i samotnou smlouvu

Ne o každou nemovitost však bude takový zájem, navíc se zpřísněnými podmínkami pro získání hypotečního úvěru čím dál méně zájemců o vlastní bydlení dosáhne na financování. Existuje také nezanedbatelné množství lidí, kteří se nehodlají s někým při koupi přetahovat. Ti pak raději zvolí klasickou cestu, kdy si vyhlídnou nemovitost, přijedou na prohlídku a jakmile se rozhodnou pro koupi, skutečně ji ihned koupí. Za rychlé jednání navíc často dostanou i slevu.

Pokud se coby majitel nemovitosti přece jen rozhodnete pro prodej prostřednictvím aukce, je důležité proklepnout si společnosti, které tuto službu nabízí. Samozřejmostí by mělo být pečlivé prostudování smlouvy ještě před samotným podpisem. Proč?

Vyvarujte se zbytečnému přeplácení

Pojďme se vrátit k výše uvedenému příkladu, kdy se byt nabízel za dva miliony a prodal se díky aukci za miliony tři. Radost z výdělku vám ale může pokazit následující výpočet založený na aktuálně používaných praktikách nejmenovaných realitních kanceláří.

Ve zprostředkovatelské smlouvě je zakotvena výše kupní ceny, provize, ale také procentuální provize z částky dosažené nad cenu nabídkovou. A v tom může být zakopaný pes. Řekněme, že cena se stanoví na 2 miliony korun, přičemž je obecně známo, že je možné nemovitost rychle prodat za cca 2,5 milionu. Provize se nastaví na zhruba 5 procent, což je adekvátní částka v případě kvalitního, kompletní servisu. Dále tu ale máme 50procentní provizi z navýšení ceny. Cena se proto záměrně nasadí nízko, do aukce se přihlásí velké množství lidí a při takzvaném „kasinovém efektu“ se nakonec najde kupec s nejvyšší nabídkou, který nemovitost přeplatí, jelikož přihazoval a přihazoval, až skončil na zmíněných 3 milionech.

Pojďme si tedy nyní spočítat, kolik takovýmto prodejem utržíte: prodejní cena je 3 miliony Kč; provize 5 procent ze 2 milionů pak činí 100 000 Kč a provize z navýšení dalších 500 000 Kč. Celkově tedy zaplatíte provizi 600 000 Kč společnosti, která aukci zprostředkovala, a z 3 milionů, ze kterých jste se radovali, vám najednou zbude pouhých 2,4 milionu.

Kdybyste tedy rovnou nasadili cenu například na 2 850 000 Kč, zaplatili byste při klasickém zprostředkování realitní kanceláři provizi 142 500 Kč. Tím by vám zůstalo 2 707 500 Kč čistého. Oproti aukci byste tak vydělali 307 500 Kč.

Pokud se nechcete pouštět do prodeje nemovitosti svépomocí, zároveň se vám ale nechtějí platit poplatky realitní kanceláři a chcete z prodeje vytěžit maximum, bezpečnou alternativu nabízí unikátní služba Realitní samoobsluha, kde provizi ve výši 1 procenta platí kupující. Z výše uvedeného příkladu máte tak rázem na účtu 2 850 000 Kč, tj. o 450 tisíc korun víc než v případě aukce. Je jen na vás udělat to správné rozhodnutí.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat